Print

Diocese of Antigonish
Confirmation Schedule as of January 8th, 2019 is listed below

Please review the Date, Time and selected Church for your celebration 
For changes or requests, please contact Cathy Walsh at the Chancery Office.
Letters from Confirmandi are to be forwarded to Bishop Dunn in advance of the celebration

 

 

APRIL 2019

Thursday, April 25th, 7:00 pm                 St. Leonard, New Waterford                                      Rev. Ray Huntley                 
Monday, April 29th, 7:00 pm

Holy Name, Westville
with Our Lady of Lourdes
and St. John the Baptist

Rev. Peter MacDonald
Rev. Tom MacNeil
Rev. Barrett-Clare-Johnson

Tuesday, April 30th, 7:00 pm St. Joseph, North Sydney
with Holy Family, Sydney Mines
and St. Joseph, Little Bras d'Or
Rev. Jim Oliver
Rev. Doug MacDonald
Rev. Peter MacLeod

 

MAY 2019

Wednesday, May 1st, 7:00 pm       St. Marguerte Bourgeoys, Sydney,
with Our Lady of Fatima, Sydney River
and St. Anne, Membertou            

Rev. Bill Burke
Rev. Patrick O'Neill        

Thursday, May 2nd,  6:30 pm Holy Family, Eskasoni Rev. Martin MacDougall
Friday, May 3rd, 7:00 pm Stella Maris Pastoral Unit
Location: St/ Joseph, Petit de Grat
Rev. Michel Exalant
Wednesday, May 15th, 7:00 pm St. Anne, Glace Bay, with
Holy Cross, St. Joseph
Immaculate Conception
Rev. Duane Devereaux
Rev. Norman MacPhee
Rev. Daniel Boudreau
Thursday, May 16th, 7:00 pm St. Mary of the Angels, Glendale,
with St. Francis de Sales, Lower River Inhabitants
and St. Louis, Louisdale
Rev. Duncan MacIsaac
Friday, May 17, 7:00 pm St. Andrew, Judique Rev. Allan MacMillan
Saturday, May 18th, 6:00 pm St. John the Baptist, River Bourgeois,
with St. Peter's, St. Peter
and Holy Guardian Angels, L'Ardoise
Rev. Antolin Asor
Sunday, May 19th, 10:00 am St. Paul, Havre Boucher Rev. Allan MacPhie
Sunday, May 26th, 11:00 am St. Theresa, Sydney Rev. Dennis Lamey
Monday, May 27th, 7:00 pm St. Ann, Guysborough Rev. Callistus Abazie

 

JUNE 2019

Thursday, June 6, 7:00 pm St. Columba (Iona) Rev. Vargheese Puthuparambil
Friday, June 7 Margaree Family of Parishes
St. Michael, St. Joseph and St. Patrick
Rev. Macdonald Ibeh
Saturday, June 8, 5:00 pm St. Joseph, St. Joseph Rev. Lazarus Guria
Tuesday, June 11th, 7:00 pm               Ste. Croix, Pomquet, with   
Immaculate Conception,Heatherton
St. Andrew, St. Andrews                                    
Rev. Andrew Gillies           

 

OCTOBER 2019

Thursday, October 3rd, 7:00 pm   St. Mary, Frenchvale Rev. Vargheese Puthuparambil

 

NOVEMBER 2019

Saturday, November 30th, 4:00 pm   St. Joseph, Port Hawkesbury                            Rev. Conrad Edwards